اصول حرفه یی برنزه کردن با آفتاب

پوست برنزه می تواند شما را جذاب و اندامتان را چشمگیر کند. همچنین برنزه کردن درخشش گرمی به پوست اضافه می کند، لک ها را می پوشاند و کمک می کند لباس های رنگارنگ در تن تان زیباتر جلوه کنند. بهتر است بدانید که درست برنزه کردن مستلزم رعایت نکاتی مهم است.

برنزه کردن با آفتاب

1منبع UV خود را انتخاب کنید

برای داشتن پوستی برنزه، هیچ چیز بهتر از روش قدیمی آفتاب گرفتن نیست. اما اگر آسمان یا آب و هوا اجازه ی این کار را به شما نمی دهند، می توانید از دستگاه سولاریوم استفاده کنید که روشی اثرگذار و قابل استفاده در تمام طول سال است.

 

توجه داشته باشید که بیش از حد از دستگاه سولاریوم استفاده نکنید و برای طولانی مدت در آن نمانید، چراکه در این صورت به جای برنزه شدن، پوست تان مانند چرم خواهد شد!

 

۲پوست تان را آب رسانی کنید

پوستی که آب رسانی شده بسیار بهتر از پوست خشک و کثیف برنزه می شود. قبل از آن که پوست تان را برای برنزه کردن آماده کنید موارد زیر را انجام دهید.

 

  • در حمام پوست های مرده و پوسته پوسته شده را به آرامی و با کمک لیف یا صابون مخصوص، لایه برداری کنید.

  • بدن تان را با لوسیون حاوی سدیم پی سی ای مرطوب کنید. این ترکیب جزئی طبیعی از پوست است که کمک می کند اپیدرم ها سالم بمانند و از طریق جذب رطوبت هوا، بر روی پوست اثر می گذارد.

  • مقدار مناسبی ضد آفتاب به پوست تان بزنید. اگر پوست روشن تری دارید کرمی با SPF بالاتر استفاده کنید. مهم نیست چه نوع پوستی دارید یا چه مقدار زیر سازی می کنید، SPF ضد آفتاب شما باید حداقل ۱۵ باشد.

۳در هنگام برنزه کردن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

اگر برای یک ساعت به ساحل می روید تا آفتاب بگیرید، ضد آفتابی با SPF سطح ۴ تا ۱۵ مناسب خواهد بود. البته این میزان SPF، به مقدار حساسیت پوست و اندازه ای که کرم می زنید نیز بستگی دارد.

 

در صورت عدم استفاده از کرم ضدآفتاب، حتی اگر برنزه نشوید هم اشعه های UVA و UVB می توانند به پوست تان آسیب برسانند؛ پس ضد آفتاب را فراموش نکنید.

همراه با ضد آفتاب از بالم لب هم استفاده کنید. ضد آفتاب را در مکانی که کاملا دور از نور خورشید است به پوست تان بزنید و اجازه دهید برای ۲۰ تا ۲۵ دقیقه روی پوست بماند سپس زیر آفتاب بروید.

اگر قرمزی در حال گسترش روی پوست خود دیدید از زیر آفتاب کنار بروید. پوست شما سوخته و اگر به ماندن زیر آفتاب ادامه دهید سوختگی عمیق تر می شود و احتمال آسیب جدی به پوست زیاد می شود.

4جای مناسب خود را پیدا کنید

هرجایی که می خواهید آفتاب بگیرید، چه در حیاط پشتی خانه خود، چه لب ساحل و یا استخر؛ تنها چیزهایی که لازم دارید روغن برنزه کننده، آب، زیرانداز یا صندلی آفتاب است.

 

زیرانداز یا صندلی خود را در جایی قرار دهید که آفتاب مستقیم به شما بتابد .

۶هنگام آفتاب گرفتن بچرخید

فکر کنید یک مرغ بریان هستید! برای برنزه کردن تمام بدن خود باید به پشت، پهلو و شکم بچرخید و نقاطی مثل زیر دست ها که کمتر آفتاب به آن ها می تابد را نیز در معرض نور قرار دهید. همچنین می توانید یک روز به پشت و یک روز به رو آفتاب بگیرید.

 

اگر دوست ندارید تمام روز دراز بکشید، می توانید به آرامی بدوید یا پیاده روی کنید. این کار نه تنها شما را  معرض آفتاب قرار داده و موجب برنزه شدن پوست شما می گردد، بلکه به لاغر شدن شما نیز کمک کرده و باعث می شود تا بدنی خوش فرم تر داشته باشید.

۷از چشم هایتان حفاظت کنید

چشم هایتان هم می توانند برنز شوند! استفاده از کلاه آفتاب گیر و یا بستن چشم ها در هنگام برنزه کردن ، بهتر از استفاده از عینک آفتابی است. برخورد نور با سلول های عصبی چشم، غده ی هیپوتالاموس را تحریک می کند که باعث می شود ملانین بیشتری تولید، و در نتیجه پوست تیره تر شود.

 

۸در حین برنزه کردن آب بنوشید

حتما مقدار زیادی آب بنوشید. برای خنک شدن گاهی در آب بپرید و مطمئن باشید که این کار، برنزه کردن شما را با مشکل مواجه نمی کند؛ اما حتما بعد از بیرون آمدن از آب، مجددا ضدآفتاب بزنید.

 

۹بعد از برنزه کردن مرطوب کننده بزنید

از یک لوسیون با پایه آلوئه ورا برای تسکین و مرطوب کردن پوست خود استفاده کنید. این کار باعث می شود تا پوست شما سالم بماند و از خشکی و پوسته پوسته شدن آن جلوگیری شود..

 

 

بهترین و امن ترین زمان برای آفتاب گرفتن چه زمانی است برنزه کردن با آفتاب

 

برنزه شدن و آفتاب گرفتن همیشه یک روش زیبایی بروز و مدرنی هم برای خانم ها و هم برای آقایان محسوب می شود ، مخصوصاً زمانی که بحث سفر کردن و لذت بردن از پوشیدن لباس هایی در میان باشد که با رنگ پوست تیره و برنزه تطابق بالایی دارد . بیشتر مواقع به نظر می رسد که ما می خواهیم از پوست روشن خود دوری کنم و تغییری را در ظاهر خود به وجود بیاوریم .

 

اگر می خواهید در این زمینه به نتیجه مورد نظر خود دست یابید، این مورد را باید بدانید که آفتاب گرفتن و برنزه شدن نباید به صورت عجله ای انجام شود . پروسه برنزه شدن پوست ممکن است اندکی خسته کننده و طاقت فرسا به نظر برسد، اما هر کسی که می‌خواهد به این نتیجه دست یابد باید بابت آن هزینه ای را پرداخت کند .

آیا برنزه شدن در دوران بارداری بی خطر است ؟

 

با گرم شدن هوا و ورود به فصل تابستان، بیشترین سوالی که برای زنان باردار پیش می آید اینست که آیا برنزه کردن در دوران بارداری بیخطر است

بیشترین نگرانی در خصوص برنزه کردن در ساحل و کناره دریا همان چیزیست که در استفاده از دستگاه سولاریوم نیز وجود دارد. بارداری سبب میشود پوست شما حساس تر از قبل شود؛ بطوریکه نور خورشید به راحتی میتواند منجربه بروز کهیر، بثورات حرارتی (عرق سوختگی) یا ملاسما شود. اقدامات ایمنی جهت پیشگیری از بروز این عوارض شامل نوشیدن مقدار زیادی آب، استفاده از ضد آفتاب با SPF 30 یا بیشتر و پوشیدن کلاه میباشد.

 

چنانچه احساس سرگیجه، حالت تهوع یا خستگی میکنید، به نقاطی بروید که تهویه هوا دارند. بطور کل باید از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید برای ساعت های طولانی اجتناب کنید

برنزه کردن توسط اسپری در دوران بارداری این روش بهترین گزینه برای برنزه کردن در دوران بارداری محسوب میگردد. پرهیز از اشعه های UV، پوستی سالمتر را تضمین کرده و خطر ابتلا به سرطان پوست، کهیر یا ملاسما را کاهش خواهد داد. انواع لوسیون ها، کرم ها و فوم های برنزه کننده وجود دارند که نتیجه بسیار خوبی در بر دارند. نسل جدید این محصولات با حداقل بو و رنگ دهی فوری در دسترس قرار دارند.

 

تنها مشکل، ماده فعال دی هیدروکسی استون (DHA) موجود در این محصولات است که به راحتی قادر به نفوذ در پوست میباشد. مطالعات انجام شده مضر بودن این ماده شیمیایی را تایید نمیکند، اما پزشکان توصیه میکنند زنان تا پایان سه ماهه اول بارداری صبر کنند و سپس جهت برنزه کردن با استفاده از این اسپری ها اقدام نمایند؛ این تنها اقدام ایمنی در این زمینه است.

 

 

 

آرایشی بهداشتی
درباره ما
ارسال دیدگاه